wtorek, 14 kwietnia 2015

Mediacje alternatywą dla sądu

Jeżeli wplątamy się w jakiś konflikt, odczuwamy nieprzyjemne uczucie. Ciągle pojawia się natrętna myśl myśl, że mamy pewne niedokończone, nie rozwiązane sprawy. Sami nie możemy z jakichś powodów ustąpić, z kolei druga strona też nie ma zamiaru odpuścić.


W takich sytuacjach możemy udać się do sądu lub do mediatora. Nie polecam jednak rozwiązywać spraw rodzinnych w sądzie. Sprawy alimentacyjne lub opieki nad dzieckiem to sprawy bardzo delikatne. Obu stronom najczęściej zależy na dziecku, chcą jego dobra, które jest postrzegane w inny sposób, dlatego nie mogą się dogadać. 
Często w rodzinach dochodzi do konfliktów na tle majątkowym. W tym przypadku także odradzam walkę w sądzie. W sądzie często dochodzi do poważnej wymiany zdań pomiędzy stronami, ponieważ sala rozpraw wyzwala agresję. Osoba, która dostaje wezwanie do sądu może czuć się urażona, co wzmacnia niechęć do drugiej strony.
Dobrym rozwiązaniem w tego typu sprawach jest mediacja. 
Mediacja sądowa jest prowadzona przez mediatora, który prowadzi rozmowę pomiędzy skłóconymi osobami w taki sposób, aby same znalazły rozwiązanie konfliktu.
Mediator jest osobą bezstronną, która nie może przyjmować żadnych korzyści materialnych oprócz swojego wynagrodzenia. Ma obowiązek stworzyć osobom skonfliktowanym odpowiednie warunki do rozmów i kierować rozmowę w taki sposób, by w krótkim czasie znaleźli  satysfakcjonujące rozwiązanie.
Wśród głównych zalet mediacji najczęściej wymienia się jej niski koszt w porównaniu do rozprawy sądowej, niewielki stres, krótki czas rozwiązania sprawy, oraz pełna poufność prowadzonych rozmów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz